rampa.wgz.cz

a ted zase v Anglii

Co se děje v Sydney

Anzac Day

Každoročně 25. dubna si Austrálie a Nový Zéland připomínají Anzac Day, aby uctili vojáky spojené australsko-novozélandské armády ANZAC (Australian and New Zealand Army Corps), kteří se toho dne roku 1915 vylodili u Gallipoli v Turecku během 1. světové války.

Anzac Day připomíná výročí první významné vojenské akce ANZACu za první světové války. Po boku Britů a Francouzů svedli v Turecku jednu z nejkrvavějších bitev první světové války, při níž zemřelo přes 8000 Australanů, 2700 Novozélanďanů a mnoho dalších bylo zraněno. Nedlouho po příchodu zpráv z Turecka se 25. duben ustanovil výročím pro uctění památky padlých spoluobčanů a název Anzac Day se datuje od roku 1916. Toho roku po celé Austrálii probíhaly různé ceremoniály a oslavy nezůstaly pouze na území nejmenšího světadílu. Uctívalo se například i v Londýně nebo Egyptu. Právě v hlavním městě Velké Británie se vojenské přehlídky zúčastnilo přes 2000 australských a novozélandských vojáků.

Ve dvacátých letech 20. století byl Anzac Day ustanoven jako státní svátek na uctění 60 tisíc padlých Australanů za první světové války. Po roce 1945 se v ten den začali uctívat i vojáci padlí v této válce a postupně se z Anzac Day stalo výročí pro všechny zemřelé vojáky za válečných akcí, kterých se australské jednotky zúčastnily. V posledních 20 letech popularita tohoto svátku stoupá a každoročně se do oslav zapojí více a více Australanů.

Upomínkové akce probíhají vždy 25. dubna za rozbřesku, v čase původního vylodění vojáků v Turecku. Později toho dne probíhají různé vojenské průvody za účasti veteránů z první, druhé světové války i jiných bitev. Většina akcí probíhá u válečných pomníků. Například v Sydney průvod každoročně začíná na Martin Place, největším náměstí v cetru města, a končí v Hyde Parku u Australského válečného pomníku.

 

Two-up

Nedílnou součástí oslav Anzac Day je hra Two-up. Tato tradiční australská hra je kvůli svému statutu "hazardní" oficiálně povolena pouze jednou do roka, a to právě 25. dubna při výročí vylodění australských jednotek u Gallipoli. Samozřejmě si Two-up můžete zahrát i v jiných dnech, ale pouze v kasinech. Proč právě ve spojení s Anzac Day? Two-up má tak jednoduchá pravidla, že patřila k nejoblíbenějším radovánkám vojáků již od začátku 20. století.

Na hraní této hry potřebujete v zásadě jen trochu prostoru a dvě mince. Avšak profesionální provedení hry používá i například takzvaný "kip", což je kus prkna, na který se mince položí (jedna hlavou a druhá orlem nahoru) a pak se kipem mince vyhodí do vzduchu. Za letu se zúčastněnými diváky uzavírají sázky, dopadnou-li mince obě hlavou či orlem vzhůru. Osoba v pozici rozhodčího se nazývá "Ringer" a hráč vyhazující mince "Spinner". Padnou-li hlavy (tzv. "HEADS"), hráč pokračuje v házení. Padnou-li orlové (tzv. "TAILED THEM"), spinner jde z ringu a nahrazuje ho jiný hráč. Samozřejmě občas nastane i situace, že jedna mince padne orlem a druhá hlavou nahoru. Tato situace se nazývá "ODDS" a tento hod se nepočítá a hraje se znovu.

Pokud se rozhodnete hrát Two-up i jindy než 25.dubna, je dobré ustanovit i pozici "Cockatoo", což je člověk hlídající před policií :-)))

Přeju hezkou zábavu při hraní této staré australské hry. Ale nezapomeňte! Až zase za rok.

Žádné komentáře