rampa.wgz.cz

a ted zase v Anglii

Co se děje v Sydney

Earth Hour

Austrálie patří mezi nejhorší znečišťovatele ovzduší. Drtivá většina elektrické energie je vyráběna uhelnými elektrárnami, přestože jsou zde velmi dobré předpoklady pro vybudování alternativních zdrojů elektřiny. Statistiky říkají, že za posledních 17 let v Austrálii bylo 10 nejteplejších roků od počátku sledování. A rok 2005 byl prý vůbec nejteplejší.

Proto vznikl projekt Earth Hour, který předznamenává roční akci, na jejíž konci má dojít ke snížení produkce plynů o 10 procent. A nejvíce by se mělo šetřit při svícení, které prý spotřebovává až 70 procent vyrobeného elektrického proudu. Projekt Earth Hour, který vznikl spoluprací World Wildlife Fund Australia a deníku Sydney Morning Herald, chce dokázat, že 10 procent není nereálné číslo. Obrátila se na všechny spotřebitele elektřiny, hotely, kanceláře, vládní instituce i jednotlivé domácnosti, aby 31.3. 2007 v 19.30 na hodinu vypnuli všechna nepotřebná elektrická zařízení a především zhasli světla. Chtěli tím i umožnit obyvatelům Sydney, aby dostali možnost podívat se nerušeně na nebe plné hvězd.

Akce měla velký ohlas. Účast písemně potvrdilo přes 2000 společností a 65000 domácností. Jejich seznam můžete najít na stránkách www.earthhour.org . Tisíce obyvatel Sydney zhasly světla, vypnuly elektrické spotřebiče a se svíčkami a piknikovými koši opustily své domovy a vyrazily do parků, na pláže či třeba jen na střechy svých bydlišť. Největší množství lidí se avšak vydalo na protilehlou stranu centra Sydney, aby na vlastní oči vidělo splynutí největších symbolů města s tmou. Městské akvárium, Town Hall, Queen Victoria Building, Harbour Bridge a s malým spožděním i Sydneyská opera se ponořili do tmy. Opera poprvé od svého otevření v polovině 70. let. Stejný osud potkal i obří neonový nápis Coca Cola na Kings Cross. Ten byl vypnut poprvé od svého instalování roku 1974. Svá světla zhasnuly i některé hotely, jako například Hilton Sydney. Hosté si mohli užívat check-inu za světla svíček či povečeřet v hotelové restauraci u stejného světelného zdroje.

Bohužel přese všechnu aktivitu zainteresovaných, mnoho oken především kancelářských budov zůstalo rozsvícených. Tím projekt utrpěl především na estetické kráse, někdy jen pár oken, ale často celá patra působila jako pěst na oko.

Bylo by dobré, kdyby si ze Sydney vzala příklad další světová města. Samotná úspora elektřiny je vcelku zanedbatelná, spíš ukazuje, že globální oteplování není jejím obyvatelům cizí pojem. A mimochodem, víte jaká je to krása, když je v noci doopravdy tma?

Poslední komentáře
20.11.2007 19:11:42: smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}smiley${1}
20.11.2007 19:11:31: good stranka
20.11.2007 19:10:53: lol
04.04.2007 17:35:50: To by se mi taky v Praze libilo. B.