rampa.wgz.cz

a ted zase v Anglii

Co se děje v Sydney

QM2 a QE2 v Sydney

Největší. Nejluxusnější. Nejkrásnější. Těmito a mnoha dalšími přívlastky častují lidé obří zaoceánskou loď Queen Mary 2. Všude, kam při svých plavbách okolo světa zavítá, způsobuje povzdvižení a úžas. A když se navíc k přijezdu této lodi do Sydney přidá fakt, že ve stejný den se v témže městě ukáže i její menší sestra Queen Elizabeth 2, je všem jasné, že máme čest s výjimečnou událostí.

 

Není to však poprvé, co se tato dvě jména objevila společně v největším městě Austrálie. Přesně před 66 lety se zde potkaly předchůdkyně dnešních plavidel, Queen Mary a Queen Elizabeth, kdy posloužily k přepravě vojáků za druhé světové války.

 

Letos však vozí na svých palubách pouze běžné pasažéry. No, běžné. Dá se člověk, který za týdenní plavbu na největší lodi světa zaplatí přes 100 000 korun nazvat běžným? I australská ekonomika počítá s plnými peněženkami více než 3500 cestujících a již dopředu odborníci odhadli, že během pár dní strávených v Sydney utratí přes 17 milionů korun.

 

 A za tuto cenu jim je nabízen všechen myslitelný komfort a luxus. Na QM2 najdete například 5 bazénů, tenisový kurt, knihovnu s 8500 svazky knih, restaurace či planetárium. Pokud máte dost finančních prostředků, můžete zkusit své štěstí v kasinu s 13 stoly a více než 120 hracími automaty. Na její menší sestře najdete zase největší lodní kino na světě.

 

Nyní pár údajů o těchto lodích:

Queen Mary 2 - délka 345 metrů, výška 72 metrů (o více než 10 metrů více než Petřínská rozhledna), max. rychlost 28.5 uzlů, kapacita 3050 pasažérů, 1253 členů posádky.

Queen Elizabeth 2 - délka 297 metrů, výška 62 metrů, max. rychlost 32.5 uzlů, kapacita 1900 cestujících.

 

Přes velmi brzký příjezd QM2 do Sydney (půl sedmé ráno) se již okolo šesté začali na některých místech shromažďovat davy vyhlížející největší zaoceánskou loď. Zájemců o přivítání bylo dokonce tolik, že kompletně zablokovali dopravu v centru a nyní se v novinách protřásá nepřipravenost ministerstva dopravy na tuto událost a žádá se ministrova hlava. Na loď se však nečekalo jen na souši. Aby se Mary dostala vůbec do svého přístavu, který mimochodem musel být speciálně pro ni vybudován na místě vojenského přístaviště, protože na běžný terminál pro zaoceánskou přepravu je Queen Mary 2 příliš velká, musela projet okolo desítek malých lodí a člunů, které po zálivy kroužily od časných ranních hodin.

 

20. únor však napatřil pouze královně Marii, ale i její statší a menší sestře Elizabeth, která se v Sydney objevila úderem sedmé hodiny večerní. Krátce pozdravila píšťalami svoji větší příbuznou a pak už zaplula do přístavu vedle Opery, kam se díky své o trochu menší délce bez problémů vešla. V 8.45 večer následoval velký slavnostní ohňostroj a o dvě hodiny později Queen Mary 2 zvedla kotvy a zamířila vstříc další zastávce své cesty okolo světa, Hong Kongu. Elizabeth se v Sydney zdržela o trochu déle, přesněji do čtvrtka večer, kdy i ona dala sbohem městu Opery a vyjela na sever, do Brisbane.

 

Ale obyvatelé Sydney nemusí truchlit nadlouho. Již přesně za rok sem připluje menší ze sester, Queen Elizabeth 2, tentokrát však v doprovodu své nové příbuzné, Queen Victorie. Ta by měla být dostavěna letos v prosinci a Sydney má zahrnuté v itineráři své první cesty po světových mořích a oceánech.

 

Pro fotogalerii z návštěvy QM2 a QE2 v Sydney klikněte na jeden ze dvou následujících odkazů: moje stránky ; slideshow Sydneyských novin

Poslední komentáře
26.02.2007 15:46:59: Moc hezky clanek. B.smiley${1}smiley${1}