rampa.wgz.cz

a ted zase v Anglii

Občasník z Austrálie

Perly paní Evy - úterý 1.5.

Tak se za ty dva dny, co jsem byl od pondělí 23.4. ve škole, věci ohledně naší učitelky docela pohnuly. Jednak u mě a ostatních studentů, ale i ze strany administrativního oddělení školy.

My studenti jsme přešli ze stádia vykulených očí do fáze bezmoci a zoufalství, které řešíme vtípky na účet paní Evy. Já se soustředím na hlednání gramatických chyb v mluvení i psaném slově, jiní radši po půlhodině utečou a brazilský kolega se kamarádsky nabízel, že se můžeme společně opít obsahem flašky, kterou má v batohu. Co si myslí asijská část třídy netuším, nějak nekomunikuje.

No, ve čtvrtek jsem teda byl za ředitelem škol. Řekl mi, že si musí promluvit s Evou a pak že mi dá vědět. Dneska jsem za ním byl znovu a konstatoval, že se okolo půl jedenácté chystá osobně do třídy zajít a zjistit, zda-li se stížnosti mé i mých spolužáků zakládají na pravdě. Okolo čtvrt na jedenáct se opravdu dostavil a sedl si vedle mě. Eva ho představila a pak jsme pokračovali ve výuce. Právě jsme dělali "skupinovou" aktivitu, kdy jsme měli za úkol napsat tři příklady Environmental Policy v našich zaměstnáních. Eva pak postupně všechny skupiny obcházela a probírala s nimi jejich napsaná řešení. Problém? Skupina, se kterou nápady řešila jako s první, musela čekat bez jakékoliv aktivity, až Eva obejde všechny ostatní. My se nudili a ředitel taky nevypadal zrovna moc spokojeně. Uvidíme, co provede, je dokonce docela možné, že paní Evu vyhodí a dostaneme nějakého jiného nováčka. No, snad ne, můj cíl je jít k Jeffovi. Nejhorší bylo, že po příchodu ředitele Eva pekelně znervózněla a začala vysvětlovat každý svůj krok: "Tak, teď napíšu na tabuli...", "Teď udělám to a to..." no a tak dále. Působila opravdu komicky.

 A novinky o paní Evě? Dneska si nám stěžovala, že se prý tváříme moc unaveně a znuděně. Diví se? Ona se možná občas snaží atmosféru uvolnit, ale svými dost trapnými pokusy o vtípky si to dělá často ještě horší. Taky si například postěžovala, že moc tvoříme skupinky stejné národnosti a jako příklad vzala Poláky a ukázala směrem, kterým jsem seděl pouze já a před přestávkou tam ještě byli dva Poláci, jeden Maďar, pár Brazilců a také jeden Egypťan!!

A co se její angličtiny týče, mám pár postřehů. V zásadě se její mluva dá rozdělit na tři skupiny výrazů:

1) Slova, jejichž výslovnost se skoro rovná psané formě, pouze s patřičným slovenským přízvukem

např. probably, familiar, comfortable

 

2) Slova a výrazy, které vyslovuje špatně nebo "hyper-anglicky"

např. pretty sure [prity šůr], whatever [vadeva], one [van], why [váj], three [srí]

 

 3) A za třetí jsou věty a výrazy, které vůbec nedávají smysl. Příklady:

a) One page for one group, two page for second group

b) If somebody is interesting... (jó, asi interested?!)

c) It would be a great idea, if someone writes something on the whiteboard

 

No, tak tak to zatím vypadá. Jakmile přijdou další novinky, dám vědět.

P.S.: Také mám dojem, že se učila anglicky četbou Shakespeara v originále, protože slova jako "knowledgeable" jsem nikdy v životě rodilého mluvčího neslyšel říct a i ve slovnících jsou napsána někde dole jako absolutně nepoužívaný výraz.

Poslední komentáře
03.05.2007 17:01:40: Paní Eva je opravdu zajímavá :-) zavádí novinky :-) i do angličitny