rampa.wgz.cz

a ted zase v Anglii

Občasník z Münsteru

Zkoušky na FH Münster

Ahoj všichni,

Tak se vám zase po docela dost dlouhý době hlásím. Omlouvám se, že jsem sem prakticky dva měsíce vůbec nic nenapsal, ale abych pravdu řekl, život tady v Münstru mi sklouzl do koloritu – škola, volno. Jinak se tu nic nedělo. Ale endlich gibt es was Interessantes hier in Münster, und zwar Klausuren J

Zkoušky tady a v Mladé Boleslavi se liší jako den a noc. Víc se snad ani lišit nemůžou. Dneska jsem měl první pořádnou zkoušku (takže žádný Sprachkursy), a to z Aufbaumodulu Marketing, takže vám můžu i popsat, jak přesně taková zkouška probíhá.

První rozdíl je hned v celém systému. Nejen že zde se předměty shlukují do modulů, např. modul Aufbaumodul Marketing se skládá z Käuferverhalten (chování spotřebitelů) a Marktforschung (výzkum trhu) a zkouška se skládá z obou předmětů najednou, ale hlavně jsou všechny zkoušky písemně.

Zadruhé, časy semestrů jsou vůbec posunuté oproti Čechám. Takže zimní semestr začíná až v listopadu a končí v únoru a letní běží od konce března do začátku července. Takže milí zlatí, vy, co si válíte šunky někde u bazénu, uvědomte si, že vaší blízcí můžou stále chodit do školy, potažmo mít zkoušky.

Další velký rozdíl je (teď teda mluvím za Fachhochschule Münster. Jak to chodí na jiných vysokých školách a univerzitách v Německu nevím, ale tipuju, že podobně) v časovém rozmezí zkouškového období. V Čechách bývá věnováno zkouškovému období měsíc, možná i víc. Tady jsme jeli normální semestr do 4. Července a od včerejška (pondělí 7.) budou dva týdny probíhat zkoušky. A co víc, výsledky zkoušky se nedozvíte hned po napsání, ale profesoři mají celých 6 týdnů od zkoušky na to, aby písemky opravili. Takže to vypadá, že my tři se výsledky našeho půlročního snažení dozvíme nejdřív v září.

Tím se dostávám k dalšímu rozdílu. U nás je vypsáno pro každý předmět několik termínů a student si může vybrat. Zde je dán jeden termín a na něj se dostaví všichni, kteří ten předmět mají zapsán. Žádná volba, teď nebo nikdy. Zas tak nikdy to není, druhé termíny se dějí myslím v září, ale kdo by si chtěl nechat zkoušku tak daleko, že?

Takže, u nás tří to dopadlo tak, že první zkoušku jsme měli 3. ve čtvrtek (němčina), já jsem pak měl v pátek angličtinu, 8. v úterý jsme měli již zmíněný Aufbaumodul Marketing a 16. se nám krásně sešly dvě zkoušky najednou – od 11.00 Unternehmensführung Teil 1 a od 14.00 Betriebwirtschaftliche Primärprozesse. No úžasný, není-liž pravda???

Tak, a konečně se dostávám k popisu samotné zkoušky, tak, jak jsme ji měli možnost včera zažít. Zkouška se konala v největším přednáškovém sále u nás na škole, přesto po rozhození studentů od sebe tam už moc místa nezbylo, chci vidět, jak tam budeme psát Unternehmensführung, kde nás chodí přes sto.

Vzhledem k tomu, že se zkouška skládá písemně, není potřeba, aby byl na ni přítomen profesor, který má ten předmět na starost. Stalo se. Krátce po jedenácté hodině dostavil se postarší pán, který především svým dlouhým knírem evokoval Franze Josefa. Nejdřív rozhodil studenty od sebe, aby nemohli opisovat. Následovně nás poprosil, abychom dali z dosahu i naše batohy a tašky. Také jsme si měli připravit občanské průkazy, aby si mohl v průběhu písemky odškrtnout, kdo je přítomen. Předtím ještě udělal docházku nahlas. Ano, zase jsem byl Marek Palika, jako v Austrálii. Ale třeba Lucku Kořínkovou i Luďka Tomíčka přečetl správně, syčák.

Nato nahlas přečetl základní instrukce, co se smí a co se nesmí v průběhu písemky a pak už nám konečně rozdal samotné testy. Na tento jsme měli 90 minut, a musím říct, že jsem to stihl tak tak. Takže tahle písemka je za námi a od středy se zase ponořím do skript a začnu do hlavy bušit látku pro středu 16.: Projektmanagement, Strategisches Management, Grundlagen des Marketing, Produktion a Materialwirtschaft. Celkově asi 1300 stran. Už se nemůžu dočkat…

Žádné komentáře