rampa.wgz.cz

a ted zase v Anglii

Vtípky a zajímavosti

Zatáčení vpravo v Melbourne

Tak to jste ještě nežrali...
Jak jsem slíbil v reportáži o F1, popíšu vám neobvyklý dopravní předpis, jehož svědkem jsme byli v Melbourne. Nikde jinde na světě se takto nezatáčí, je to světový unikát.

No, jak to probíhá třeba v Praze. Najedete do vnitřního pruhu, na zelenou vjedete doprostřed křižovatky, a až máte v protisměru (případně na světelné znamení) volno, odbočíte.

V Melbourne ne! Tam se při odbočení doprava (v ČR jako doleva) najedete do vnějšího pruhu, jako byste chtěli odbočit doleva, projedete celou křižovatkou a zastavíte se. Tam stojíte ať se děje, co se děje. I když v protisměru a ani v tom vašem nic nejede, vy stojíte. Na co čekáte? Na zelenou pro auta z kolmé ulice. Jakmile padne zelená pro auta zboku, vy se tváříte jako první auto v tom směru a dotočíte oblouk a jedete. Neuvěřitelné, že? Nejvtipnější je, když nikde nejede ani auto a v protilehlých rozích stojí dvě auta a čekají na zelené z boku.

A důvod pro tenhle nesmysl? Ten je avšak docela rozumný. Aby auta nestála na tamvajových kolejích a tramvaje měly vždy volnou cestu.

Nevím, jak je to možné, ale vždycky se našlo pouze jediné auto, které chtělo takto odbočit. Kdyby bylo podobné pravidlo zavedeno třeba v Praze a v pravém pruhu by se seřadilo deset aut, komplet by zablokovala křižovatku...

Žádné komentáře